fbpx

PROGRAM 4 JULY

FUTURE FLUX FESTIVAL

11.00-22.00 – MEET THE MAKERS EXPO

11.45 – 12.00 – WELCOME BY CHAIRMEN OF THE DAY FFF & 10 YEARS RDM KARLIJN TER HORST & NICK STEVENS (FFF stage)
12.00-12.05 – SPECIAL OPENING FUTURE FLUX FESTIVAL (FFF stage)
12.05-12.30 – TRENDWATCHER FARID TABARKI (FFF stage)
12.45-13.15 – KEYNOTE THIJS PEPPING – OUR HUMAN CAPITAL OF THE FUTURE (Mainstage)
13.20-13.45KEYNOTE ARASH AAZAMI – INTERNET OF ENERGY (10YRDM stage)
13.10-13.30 – THIS HAPPENED – LÉON SPIKKER – ROBOTICS IN ARCHITECTURE (FFF stage)
14.15-15.15 – GRAND OPENING RDM 10YEAR ANNIVERSARY  (Allard Castelein, Ron Bormans, Bart Kuipers en Andre Schiele) (10YRDM stage)
15.30-15.50 – THIS HAPPENED – ANDREW SPITZ (Frolic Studio) – SMARTIANS (FFF stage)
15.30-16.00 – ERIC GEBOERS – CREATING NEW INDUSTRIES – CONCR3DE (10YRDM stage)
16.00-16.30 – FINALS PI PRESENTATIONS- University of Rotterdam (FFF stage)
16.30-16.40 – SPECIAL INVESTMENT ANNOUNCEMENT BY UNIIQ (FFF stage)
16.30-17.00 – KEYNOTE KEES KOOLEN- CREATING AN ENERGY TRANSITION IS ABOUT ENTREPRENEURSHIP (10YRDM stage)
17.00-18.00PANEL INDUSTRY TITANS –  ANTTI RANTANEN – MOBILITY CITY CAMPUS, DERK LOORBACH -DRIFT, BART LAMOT – ICT GROUP, JOYCE BLIEK – PORT OF ROTTERDAM & WARD KOOPMANS – CGI (FFF Stage)
18.00-19.00 – PANEL HEROES OF INNOVATION KEES KOOLEN,  THIJS PEPPING & ARASH AAZAMI (FFF stage)
19.00-19.30 – THIS HAPPENED – HANNE MARCKMAN & ERIC-JAN KRUPE (GoWonder) TELLMIES AT BOIJMANS (FFF stage)
20.30-21.00 – THIS HAPPENED – TEUN VAN ROESSEL (Solly/BYOR) – ROBOTS FOR KIDS (FFF stage)

WORKSHOPS

09.00-10.00 PRE-PITCH TRAINING EXHIBITORS (ECE) (WORKSHOP CONTAINER)
12.45-13.45 – DEEP LEARNING (SCHOOLOFDATASCIENCE) (WORKSHOP CONTAINER)
14.00-15.00 LEAN WITH AR – TWNKLS (WORKSHOP CONTAINER)
15.00-16.00 INTERACTIVE MAPPING WITH CODE (FRANK LOS) (WORKSHOP CONTAINER)
16.00-17.00 – DESIGN THINKING (STUDIO WHY) – PREPARING A NEXT GENERATION (SCHOOLBUS)
17.00- 18.00 TRANSHUMANISM WHAT’S NEXT? (SCHOOLBUS)
18.00-19.00 – DESIGN THINKING (STUDIO WHY) – PREPARING A NEXT GENERATION (SCHOOLBUS)
18.00-19.00 – DIGITAL FABRICATION – DIY TINY HOUSE (WORKSHOP CONTAINER)

MUSIC

11.00-22.00 – DJ CAMIEL DAAMEN X ABLETON WORKSHOP (Maker Industry Island)
12.30-13.00
 – NORTH SEA JAZZ ROUND TOWN – JOACHIM EIJLANDER (FFF Stage)
13.00-18.00 – DÂK – WORLD MUSIC  (Secret stage)
13:00-18.00 –DANSVOER – DON DE BARON SILENT DISCO (Outdoor stage)
14:00-15:00 – WORKSHOP ABLETON BY MENNO KEIJ (FFF expo)
16.00-16.30
 – NORTH SEA JAZZ ROUND TOWN – PINK OCULUS LIVE (10YRDM)
17.00-17.30 – OMAMI BAND
17:30-22:00 – CLUB K X DONKER COLLECTIVE ROLLERDISCO  (10YRDM stage)
18.00- 19.00MYSTERY GUESTDAVID VUNK (10YRDM stage)
18.00-19.00 – DÂK – WORLD MUSIC – HITS – DISCO (Secret stage)
19.00- 20.00
– BEST OF FXT – WINNERS SPECIAL (Secret stage)

19.30-20.30 – BETONKUST LIVE (10YRDM stage)
20.30-22.00 – MOODY MEHRAN (10YRDM stage)

Check out the music summary here.

EXPO

11.00-22.00 – MEET THE MAKERS 

GET IN THE BUBBLE!

DOWNLOAD OVERVIEW PROGRAM HERE

Partners